Steering Committee

  • Rob Hierons, University of Sheffield
  • Ana Cavalli, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Andreas Ulrich, Siemens AG
  • Nikolai Kosmatov, CEA List
  • Christophe Gaston, CEA List
  • Pascale Le Gall, CentraleSupelec
  • Inmaculada Medina Bulo, University of Càdiz
  • Mercedes Merayo, Universidad Complutense de Madrid
  • Francisco Palomo Lozano, University of Càdiz
  • Husnu Yenigun, Sabanci University
  • Nina Yevtushenko, Tomsk State University

General Chairs

  • Valentina Casola, University of Napoli Federico II
  • Massimiliano Rak, Università della Campania Luigi Vanvitelli

Program Chair

  • Alessandra De Benedictis, University of Napoli Federico II

Workshops Chair

  • Roberto Nardone, Mediterranea University of ​​Reggio Calabria

Publicity Chair

  • Umberto Villano, University of Sannio

Program Committee

  • Rui Abreu, IST, University of Lisbon and INESC-ID
  • Bernhard K. Aichernig, TU Graz
  • Flora Amato, University of Naples Federico II
  • Antonia Bertolino, CNR
  • Ana Cavalli, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Valentina Casola, University of Naples Federico II
  • David Clark, University College London
  • Giovanni Cozzolino, University of Naples Federico II
  • Alessandra De Benedictis, University of Naples Federico II
  • Pedro Delgado-Pérez, Universidad de Cádiz
  • Sergio Di Martino, University of Naples Federico II
  • Khaled El-Fakih, American University of Sharjah
  • Ylies Falcone, Univ. Grenoble Alpes, LIG
  • Anna Rita Fasolino, University of Naples Federico II
  • Angelo Gargantini, University of Bergamo
  • Christophe Gaston, CEA List
  • Jurgen Grossmann, Fraunhofer
  • Roland Groz, Grenoble INP, LIG
  • Rob Hierons, University of Sheffield
  • Teruo Higashino, Osaka University
  • Thierry Jéron, INRIA
  • Ferhat Khendek, Concordia University
  • Nikolai Kosmatov, CEA List
  • Moez Krichen, REDCAD Research Unit
  • Natalia Kushik, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Pascale Le Gall, CentraleSupelec
  • Luis Llana, Universidad Complutense de Madrid
  • Delphine Longuet, University Paris-Sud, LRI
  • Jorge Lopez, Airbus Defense and Space
  • Radu Mateescu, INRIA
  • Antonino Mazzeo, University of Naples Federico II
  • Nicola Mazzocca, University of Naples Federico II
  • Inmaculada Medina-Bulo, University of Cadiz
  • Mercedes Merayo, Universidad Complutense de Madrid
  • Roberto Natella, University of Naples Federico II
  • Manuel Núñez, Universidad Complutense de Madrid
  • Mike Papadakis, University of Luxembourg
  • Antonio Pecchia, University of Sannio
  • Jan Peleska, TZI, University of Bremen
  • Roberto Pietrantuono, University of Naples Federico II
  • Antoine Rollet, LaBRI, Bordeaux INP, University of Bordeaux
  • Massimiliano Rak, University of Campania Luigi Vanvitelli
  • Stefano Russo, University of Naples Federico II
  • Sébastien Salva, LIMOS, University Clermont Auvergne
  • Julian Schuette, AISEC Fraunhofer
  • Sergio Segura, University of Seville
  • Hasan Ural Sozer, Ozyegin University
  • Daniel Sundmark, Mälardalen University
  • Kenji Suzuki, Kennisbron Co., Ltd
  • Masaki Suzuki, KDDI Research, Inc
  • Porfirio Tramontana, University of Naples Federico II
  • Andreas Ulrich, Siemens AG
  • Umberto Villano, University of Sannio
  • Burkhart Wolff, University Paris-Sud, LRI
  • Franz Wotawa, Technische Universitaet Graz
  • Hüsnü Yenigün, Sabanci University
  • Nina Yevtushenko, Tomsk State University
  • Fatiha Zaidi, University Paris-Sud, LRI

Local Committee

  • Tiziana Cibelli, CeRICT
  • Marco Guarino, CeRICT

Web Masters

  • Franco Caprio
  • Silvio Stefanucci